zpět na hlavní stránku

    

  A L E N 

 

                                              Členská schůze  -  září  2008              

 

 

 

Naším hostem na dnešní schůzce byla zdravotní sestra paní Alena Jelínková, která se profesně zabývá léčbou lymfedému a s  námi již řadu let spolupracuje. Tentokrát nás ve své přednášce seznámila s komplikacemi při růži a pásovém oparu.

 

 

Růže – erysipel – je infekční zánět kůže a podkoží. Vyvolává ji bakterie (streptokok), která zejména při oslabení imunity proniká do těla v místě poranění, bércového vředu či otoku. Nejčastěji postihuje obličej a dolní končetiny. Jde o akutní onemocnění, které se projevuje celkovými příznaky: vysokou horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, zvracením, a lokálními projevy: zanícením kůže, bolestivostí, zvětšením lymfatických uzlin. Po zhojení zůstává zárodek nemoci v těle, nevytváří se imunita. Po růži může vzniknout lymfedém. Ambulantně se léčí nekompilikované případy, komplikované případy a děti jsou hospitalizovány v nemocnici. Při léčbě se podávají antibiotika a na postižená místa se přikládají chladné obklady, gely, octanové obklady, masti. Nemoc postihuje 200 lidí na 100 tisíc obyvatel a výskyt u nás narůstá, i když je více případů v teplých krajích.

 

 

Pásový opar – herpes zoster – je méně časté onemocnění než růže. Na rozdíl od růže se po prodělání nemoci získá imunita. Je způsoben virem stejným, jaký vyvolává plané neštovice. Příznakem je malátnost, horečka, vyrážka v podobě drobných puchýřků, pálivá bolest v místě vedení nervu. Nejčastěji postihuje obličej, oblast šíje, hrudi, bederních obratlů. Hojí se celé týdny i měsíce. Podávají se léky a vitamíny řady B, hlavně Bl (ne B12 u onkologických pacientů). Na rozdíl od růže má být postižené místo v teple a suchu.

 

 

Prevence: Je třeba se chránit před nachlazením, posilovat imunitu jednak vhodnou životosprávou s dostatkem vitamínů, jednak cvičením, plaváním, turistikou a dalšími sporty. Vyvarovat se poranění, pokud se tak stane, i drobné ranky ošetřit a v případě špatného hojení raději vyhledat lékaře.

 

 

Dalším hostem naší schůzky byla paní Eliška Daňková. Ačkoliv její prodejny se zdravotnickými potřebami „ELIŠKA“ známe všechny, majitelku některé z nás viděly na schůzce poprvé. Stojí za zmínku, že Eliška stála u zrodu ALENu a byla i mezi jeho prvními sponzory.           

 

 

Paní Eliška seznámila přítomné s nabídkou pomůcek a prádla pro ženy po operaci prsu. Dnes jsou na trhu čtyři firmy, které pomůcky dodávají. Eliška zdůraznila, že základem pro spokojenost zákaznice je dobrá podprsenka, která má být při nákupu prvotní. Teprve podle ní se má vybírat epitéza, jež tvar „dotahuje“. Epitézy se nabízejí ve velké škále. Pojišťovny je hradí ve výši od 1600,- do 1800,- Kč. Ideální je situace, kdy lékař na poukázce neuvede kód pomůcky, vyplní jej až prodejna podle konečného výběru a vyzkoušení. Pokud lékař vypíše kód, v prodejně ho  nemohou v žádném případě měnit a přepisovat. Kódy se často mění, pokud máte poznamenán určitý kód, nemusí už za dva roky platit. Pak může být pomůcka nevyhovující. Vše se v poslední době více kontroluje, pojišťovny jsou přísnější, obaly a kapsičky už nehradí.

 

 

Pažní návleky na lymfedém se pořizují buď hotové nebo šijí na míru. Příslušný tiskopis, kde se vyplní míry přesně podle tabulky, má lékař a jako jediný může vzít míru a určit velikost rukávu.        

 

 

Paní Eliška nám radila věnovat při nákupu prádla a epitéz náležitý čas a pozornost výběru zboží. Např. v prodejně na Poliklinice Budějovická mají otevřeno v sobotu i v neděli, kdy je méně lidí a víc času. Možná je i komunikace přes internet.

 

 

Eliška připravuje pro ženy po operaci prsu módní přehlídku prádla, plavek, epitéz a dalších pomůcek s firmou Anita. Velmi rády s přípravou pomůžeme a přijdeme se podívat.

 

 

 

 

                                                                                                                      Blanka  Š í m o v á