zpět na hlavní stránku

                                     

 

Adventní výlet do Budyšína (Bautzen)

 

 

Náš letošní adventní výlet, který má již letitou tradici, jsme uspořádali k našemu severnímu sousedu - spolková republika Německo, země Sasko, území Lužických Srbů, hlavní město Horní Lužice - město Budyšín.

 

Náš odjezd z Černého Mostu, který bývá většinou velmi chaotický, byl tentokrát  hladký, bez zbytečných prostojů. Vyrazili jsme směrem Mladá Boleslav, Česká Lípa, Nový Bor, Neugersdorf, Löbau, Budyšín. Vzhledem k tomu, že vzdálenost je asi stejná jako do Drážďan, byli jsme na místě poměrně brzy. 

 

Budyšín - toto historické město nad Sprévou, které se připomíná již v roce 1002, nás překvapilo svou sevřeností Starého Města, hlavního to zájmu našeho výletu. Je znát, že vzniklo jako hrazené město a tento ráz si zachovalo do současnosti. Je těžké vyjmenovat všechny stavební památky, abychom nevynechali některou a nebyli nařčeni z nezájmu nebo ignorantství.

 

Svou prohlídku jsme začali u městské věže Reichenturm, ke které přiléhá Reichenstrasse, což se dá

přeložit jako Bohatá věž s Bohatou ulicí. Tudy jsme došli na Řeznické náměstí, Hlavní náměstí s gotickým dómem sv Petra (Petridom), městský hřbitov s ruinou kostela sv. Mikuláše Nikolaikirche) pobořeného za husitských spanilých jízd. Odtud se nám naskytl nezapomenutelný pohled do hlubokého úzkého údolí Sprévy s mlýny a hamrem. Potom následovala prohlídka městského hradu, jehož část je přestavěna na renesanční palác a městské divadlo. Zajímavostí je, že na tomto hradě sídlil za svého panování Matyáš Korvín. Následovala obchůzka městských hradeb s jejich proslulými věžemi, z nichž některé jsou vodárenské, jiné obranné.

 

Po tak náročné procházce jsme se vydali na vánoční trhy, abychom obnovili své síly konzumací pochoutek, kterými se pyšní všechny vánoční trhy, zvláště pak německé. Někteří z nás, kteří byli informováni, navštívili hornolužickou hospodu. O této atrakci jsme se dozvěděli bohužel až při odjezdu domů.

 

Vzhledem k mírnému počasí a dobré spolupráci organizátorů a řidiče jsme dojeli hladce a včas domů.

 

                                                                                                                                 Milan