zpět na hlavní stránku

DRÁŽĎANY  sobota  15. května 2010

 


Nach Dresden? Ja, ja, nach Dresden!

Motto dne: "Je tu už Vlasta?"

Náš výlet se Sommerovými - jedeme do Drážďan, sraz v 7 h. v Letňanech. Tentokrát na sraz vyrážím trochu dřív - nechci zažít to, co při minulém výletě - skoro ujíždějící vlak do Pyšel. Proto jsem na srazu jako první! Jejda, co to je - aha, to je asi konec Prahy. Legrační křižovatka s přechodem-zebrou, mířící do polí - hm, zdá se, že by mohla úroda být dobrá.
No nic. Všichni jsme se našli, protože, o co víc východů z metra, o to víc míst k odjezdu. Ale vše dobře dopadlo, stihli jsme všichni plánovaný čas odjezdu. Ale - aby nebylo vše bez chybičky - vloudila se mrška aspoň jedna. Milenin zasedací pořádek v autobuse jedna naše kolegyňka porušila a tím to vše začalo. Akce - kulový blesk - už chyběl jen pan Hrušínský. No, myslím, kdyby tuto akci viděl nějaký z našich předních komediálních režisérů - hned by měl námět na scénář. Nejlépe však režisér Jiří Vejdělek na film "Účastnící zájezdu II". Ho ho ho - další chybička - navigace nás zamotala, že jsme jezdili chvilku po Letňanech, než jsme se "trefili" na tu správnou silnici. Pak už vše probíhalo bez problémů. Do Drážďan jsme dojeli okolo 9.30 h. Nevlídné počasí, teploměr ukazoval neuvěřitelných 7 stupňů !!!! Děvčata navlékla rukavice, čepice, šály - a já - vždyť je přece květen - lehké oblečení, ale nepromokavou bundu. Moje hloupost. Jedna kolegyně, která se oblékla také "květnově", si dokonce koupila v Drážďanech svetr :o)

Pan dr. Sommer nám pěkně povídal o:
- Zwingeru, nejznámějším místě Drážďan, který nyní slouží jako komlex muzeí s

  obrazárnou", známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů,
- kostelu Frauenkirche - skvostném luteránském kostele, který se pyšně vypíná k nebi jako

  dominanta drážďanského panoramatu, za války byl kompletně zničen náletem, po třináctileté

   rekonstrukci se opět otevřel veřejnosti roku 2005,
- dalším významném kostele města - katolickém Hofkirche, ležícím několik metrů od břehu

   Labe,

- "Knížecím průvodu" - obrovská freska složená z kousků porcelánu na zdi drážďanského

    zámku v uličce Augustusstrasse.
Po prohlídce těchto krásných míst jsme se rozdělili na několik skupinek, někdo šel na kávičku, někdo na prohlídku obrazárny Zwingeru. Já jsem zvolila alternativu č.1, Caffé Latté & choco coockies a pak se vydala na další prohlídku a fotografování exteriérů Zwingeru a okolí. Na jednom náměstí, kde se konal květnový trh, jsem potkala Věrku F., Danielu a Milana, já si dala Bratwurst, oni svařáček. Počasí jak o Vánočních trzích, brrrr. Sraz u autobusu byl v 16.30 h - všichni přišli zmrzlí, někdo si objednal u pana řidiče kávu - jak jinak - podšálky se mu nevrátily :o) vlastně ani žádné radši nerozdával ...
Jó, jen Vlasta si to "přitasila" o 10 min. později - důvod? :o))))))

Odjíždíme - směr Teplice. Po hodince vystupujeme - ani v Česku není teplo. Jdeme se zahřát do bezejmenné prvorepublikové restaurace, každý si objednává horký čaj, někdo teplou česnečku, topinky, dortíky. A protože je opravdu nevlídno, jsme všichni rádi, když bez prohlídky města odjíždíme pryč. Do Prahy jsme přijeli po 20 h. a po poděkování potleskem řidiči za dobře odvedený servis se loučíme i s našimi průvodci - manželi Sommerovými - díky, zase někdy! Metrem do svých domovů za horkým čajem, nebo gročkem ? :o)
Děvčata, zase brzy někde, ale snad v lepším počasí!
fotografie na: www.eweline.rajce.net                                                          Vaše evkababka©