zpět na hlavní stránku

                                                       Švédsko                                                                       

 

 

 

Naše cesta do Švédska začala rozhodováním, lákala nás možnost podívat se do prostředí, které jsme dosud znali pouze z literatury a vyprávění, i když nepohodlí cesty atd bylo proti. Zvědavost nakonec zvítězila. V prvotřídním autobusu jsme strávili opravdu mnoho hodin, ale až do konce zájezdu jsme s ním byli velice spokojeni.

Noční jízda Německem probíhala standardně až do Rostocku. Nástup na trajekt již byl z těch lepších okamžiků, a přesto, že tato loď nepatřila k největším, byla pro některé z nás ohromující.

Po příjezdu do Kodaně jsme začali obdivovat našeho průvodce Honzu, který tuto cestu již absolvoval jistě mnohokrát a byl na ni profesně velmi dobře připraven, ale jeho znalosti, jazykové vybavení i ochota plnit někdy až kuriozní přání účastníků zájezdu zaslouží zvláštní pochvalu.

Celá prohlídka Kodaně jak z lodě po kanálech, tak ze souše, popis dojmů z viděných památek, královský palác Amalienborg, malá mořská víla, to by vydalo na zvláštní článek. Jenom nám vrtalo hlavou, proč se Hans Christián Anderssen tolikrát stěhoval. Téměř „každý druhý“ dům okolo starého přístavu nesl tabulku s nápisem „Zde bydlel H. Ch. A.“

Cesta dalším trajektem do Švédska nás již pro svou krátkost nepřekvapila, jenom nám ji zpestřil pohled na Kronborg, hrad prince Hamleta. 350 km do Annebergu nám uběhlo velmi rychle. Za oknem autobusu se odvíjelo divadlo z dosud nepoznané země. Rychlé střídání lesů, vod, luk a řídké rozmístění sídel, spíše jednotlivých stavení a statků, nás připravovalo na další zážitky. I okolí našeho ubytování bylo pro nás překvapením. Uprostřed lesů u jezera Svansjö stojí rozlehlý, členitý objekt – penzion Anneberg, který byl  po celou dobu zájezdu naším příjemným domovem.

Druhý den dovolené již byl plně věnován švédským pamětihodnostem. Zájezd do městečka Gränna, skanzen v přírodě, nákup lízátek Polkagris a návštěva ostrova Visingsö (návštěvní ostrov) s kostelem Brahe Kyrka a hvězdárnou nám předvedla hodně z minulosti i přítomnosti této země včetně dobrých ryb.

Další den byl obzvlášť náročný – museli jsme velmi brzy vstávat a hned po snídani jsme vyrazili do hlavního města Švédska - Stockholmu. Radnice na nás zapůsobila - něco tak šokujícího se hned tak nevidí. Na to, že Švédsko dlouho nepoznalo válku a jeho historické památky jsou proto zachovalé, je směs stylů a výtvorů umění sice impozantní (Modrý sál, Zlatá hala), nicméně působící až snobsky (postaveno v roce 1920). Těm, kdo si nenechali ujít návštěvu Vasa muzea, se naskytl pohled do Švédska 17. století na válečnou vlajkovou loď, kterou po 300 letech vyzvedli ze dna moře!

Zahrady a současné sídlo švédského krále a jeho rodiny Drottningholm nás příjemně překvapily celým uspořádáním i hejny bernešek pasoucích se na všech travních porostech parku. Inu, každý zahradník má svůj způsob hnojení trávníku.

Když nám následující den  ukázalo počasí odvrácenou tvář, vyrazili jsme do Jönköpingu. Městské rozárium bylo ukázkou, jak může i malé město zaujmout zajímavým pojetím parku ku potěše svých obyvatel. Muzeum zápalek nás šokovalo zjištěním, že Solo Sušice je jenom „pobočka“ této sirkárny. Návštěva vodního centra Rosenlundsbadet ukázala něco ze švédské lidumilnosti (černobylské děti při vodních hrátkách) a IKEA dokázala, že globalizace má také něco do sebe. Naše dvě kolegyně se cítily jako doma a ochotně nám jeho možnosti a vymoženosti předvedly. Také nákupní horečka byla uspokojena nákupem čokolády a brusinek.

 

Cestu do Göteborgu jsme již absolvovali jako zkušení „švédští“ cestovatelé. Přesto jsme se nepřestávali obdivovat krajině a prostředí švédského venkova, ovšem viděného z autobusu.

Pobyt ve městě jsme zahájili prohlídkou rybí tržnice – rybího kostela, který musel každého, kdo dosud nenavštívil některou z přímořských zemí, šokovat. S ukořistěnou bagetou, naplněnou rybími pochoutkami, jsme se vyšplhali na skalnaté pobřeží, kde za asistence racků velkých jako slepice a stejně neodbytně žebrajících, jsme si ji vychutnali. Zároveň jsme mohli obdivovat celý přístav i s částí města. Fotoaparáty se činily! Prošli jsme i malou zoologickou zahradu v rozlehlém přírodním parku a ani jsme nevzbudili losa. Navštívili jsme Universum, což je živé muzeum přírody a lidského pokroku. V některých z nás to zanechalo nesmazatelný dojem (že, Helenko?). Odpolední návštěva zábavního parku Liseberg byla pak poučením, co všechno člověk ke své zábavě vymyslel i co si myslí, že k ní potřebuje.

Při každé cestě z Annebergu jsme jeli přes městečko Bottnaryd. Jednoho rána jsme jej konečně navštívili. Zde jsme se museli obdivovat dřevěnému kostelu s typickou mimo stojící zvonicí a krásnými vnitřními malbami. Návštěva přírodní rezervace Dumme Mosse udělala těžkou hlavu houbařům, houby museli jen obdivovat. Následoval „typický švédský dům“ - i s živým Švédem. Odpoledne pak jsme se věnovali okolí jezera Svansjö, poučili se o tepelném čerpadle, prošli se po lese, někdo pádloval na kanoi, někdo konečně sbíral houby. Večer jsme měli úžasné pochoutky ze zahradního grilu při společném posezení.

Poslední den ve Švédsku jsme vyrazili cestou k domovu do universitního města Lund, kde nás ohromila historie, stavební památky i runové kameny. Pokračovali jsme do Malmö, prohlédli si historické centrum i nejmodernější objekt dánsko-švédského stavitelství - öresundský most.

Večerní nalodění na trajekt (tentokrát opravdu veliký) a přejezd do Německa jsme již absolvovali jako opravdoví cestovatelé. Ovšem západ slunce nad mořem při nádherně jasné obloze nás nenechal obdivovat interiéry, ale vedl k zahlcení fotoaparátů i kamer nevídanými záběry.

Do Prahy jsme se následující den ráno vrátili sice tělesně vyčerpáni, ovšem s jasným poselstvím „Stálo to za to!“ a „Nashledanou v Norsku!“

Dodnes při vzpomínce na tento výlet musím děkovat Daně Hybšové a ŽAPkám za organizaci zájezdu, za to, že nás vzaly sebou, a obdivovat profesní dokonalost našeho průvodce i celého personálu cestovní kanceláře Scandia Czech Tour. Někteří ovšem namítnou: Až na ty postele!

 

                                                                                                      Milan